Краніосакральний метод - це досить новий науковий метод діагностики і лікування, який заснований на концепції мікро-рухливості кісток черепа і крижів. Дуральною трубою уздовж всього хребта рухається спинномозкова рідина (ліквор) в певному постійному ритмі, переносячи її в усі системи організму. Відповідно, присутній і пульс спинномозкової і мозкової рідини.
Методика була розроблена доктором медицини Джоном Апледжером в 1970 році як відгалуження остеопатії, а саме відкриття КСР було зроблено Вільмом Сазерлендом в 1930 році.
Організм людини функціонує циклічно, підкоряючись певним ритмам. Поряд з серцебиттям і диханням, одним з найважливіших життєвих ритмів є краніосакральний ритм первинного дихання, який можна прослухати навіть після настання смерті протягом ще 20 хв. Саме він супроводжує діяльність КС ритму.
Всі елементи КС системи тісно взаємопов'язані, являючи собою єдиний механізм. Збій в будь-якому ланці, неминуче веде до порушення функцій в інших ділянках системи. Людський організм спочатку здатний справлятися з різними недугами, відновлювати життєво важливі регуляторні механізми. З плином часу, під впливом негативних факторів, ця здатність знижується. Краніосакральна терапія спрямована на відновлення цих функцій шляхом нормалізації циклічності і ритму спинномозкової рідини. В результаті виявляється позитивний вплив на роботу внутрішніх органів, суглобів, кісток, знімається напруга, усуваються защемлення нервових волокон. Зміцнюється імунна система, нормалізується психоемоційний стан.
Краніосакральний терапевт повинен володіти численними навичками і великим багажем знань, щоб вміти визначати порушення в КС системі буквально «на дотик». Вміння лікаря не обмежуються певними рухами рук, набагато важливіше здатність «прислухатися» (слухати ритм руками), розуміти порушення цього ритму, які він подає. І тільки чітке розуміння того, як працює людський організм і яким ритмам підкоряються всі його функції, дозволяє краніосакральному майстру успішно протистояти різним хворобам.